top of page

Prosty sposób na analizę konkurencji i rynku

Zdjęcie autora: Bartek PiękośBartek Piękoś

Widoczność w Internecie jest w dzisiejszych czasach głęboko powiązana z tym, jak radzi sobie biznes. Ludzie w większości nie podejmują decyzji pochopnie i nie stawiają na pierwszy lepszy wybór. Trzeba więc sprostać wymaganiom i pokonać konkurencję w tym aspekcie. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jak na własną rękę wykonać analizę działań marketingowych swojej konkurencji w Internecie za pomocą ogólnodostępnych i bezpłatnych rozwiązań.

Darujemy sobie w tym artykule skomplikowane macierze SWOT, analizy PEST czy wywiady grupowe. Postaramy się odpowiedzieć jednak na pytanie jak w prosty, szybki i sprawny sposób dowiedzieć się co robi Twoja konkurencja, w jaki sposób się reklamuje oraz jak wdrożyć działania, które pomogą rozwinąć Twój biznes.


Od czego zacząć?


Pierwszym krokiem przy rozpoczęciu takiej analizy będzie identyfikacja naszej konkurencji. W tym celu warto zacząć od introspekcji, aby wiedzieć czym kierować się przy ustalaniu współzawodników. Czym dokładnie się zajmujemy? Jakie są nasze USP? Współpracujemy z firmami czy z osobami prywatnymi, a może to łączymy? Jak wygląda nasz model biznesowy? Czy nasze działania są lokalne czy nie mamy tego typu ograniczeń?


Znając swój własny biznes będziemy w stanie skuteczniej określić różnice z naszymi konkurentami i znaleźć nisze, w których będziemy mogli się wyróżnić. Pierwszym punktem zaczepienia jest oczywiście własna wiedza. Rzadko się zdarza, że osoby prowadzące lub planujące utworzenie biznesu są całkowicie nieświadome potencjalnych konkurentów. Dlatego na początek warto wypisać znane nam firmy i zestawić je w tabeli między sobą. Warto również uzupełnić tę listę o zwykłe wyszukiwanie.


W tej analizie skupimy się jedynie na działaniach marketingowych online, ograniczymy się też do narzędzi ogólnodostępnych i darmowych. Celem wpisu jest dostarczenie krótkiej instrukcji jak zacząć analizować rynek, na którym operujesz oraz potencjalnych konkurentów.


Strona internetowa


Ocenę kanałów komunikacji zaczniemy od strony internetowej, z racji, że jest to najbardziej oczywisty wybór przy ocenie przedsiębiorstwa. Warto przetestować ją pod kątem UX i ocenić jej design. Czy jest lepsza od naszej? Czy jest bardziej przyjazna dla użytkownika? Czy ładuje się szybciej niż nasza strona? Czy CTA i USP są wyraźniej zaznaczone? Czy strona dosadniej nakierowuje użytkownika na podjęcie pożądanej przez nas akcji? Jeśli tak - ludzie prawdopodobnie zostaną tam i nie wybiorą naszej oferty. Narzędziem, które pomoże nam bezpłatnie zdiagnozować działanie strony jest PageSpeed Insights. Po wpisaniu URL witryny wyświetlą nam się uwagi oraz ocena w skali od 1 do 100 z zakresu: wydajności, dostępności, najlepszych praktyk oraz SEO. Ponadto, dowiemy się z niej również, co można zrobić, aby napotkane niedociągnięcia zoptymalizować.



Wyniki wyszukiwania


Co w przypadku, gdy klient nie zna jeszcze żadnej z firm, szuka jednak w Internecie usługi X, która oferowana jest przez 5 przykładowych firm. Najprawdopodobniej kliknie on w pierwszy link, który wyświetli się w wynikach wyszukiwania. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że Google na samej górze umieszcza najbardziej wartościową stronę, stąd też nie kwestionujemy ich rozmieszczenia w wynikach. Jeśli wyświetlimy się na 5 pozycji, na naszą stronę wg statystyk wejdzie 1 na 14 osób, podczas gdy w pierwszy link klika 1 na 4 osoby. Tym samym zadbanie o wysokie pozycjonowanie naszej strony jest kluczowe przy marketingu organicznym. Analizę SEO swojej strony możemy przeprowadzić za pomocą darmowego narzędzia Ahrefs Webmaster Tools. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić nasze aktualne działania z zakresu SEO oraz porównać je z działaniami konkurencji.


Google My Business


Z wynikami wyszukiwania bezpośrednio wiąże się również wizytówka firmy w Google My Business. Jest ona zawsze widoczna po prawej stronie od wyników wyszukiwania. Analizę wizytówek konkurencji przeprowadzimy przez zadanie sobie kilku pytań. Czy mają wyższą średnią ocen niż my? Czy mają więcej wystawionych ocen i opinii? Czy wizytówka jest estetyczna i wygląda profesjonalnie? Czy jest w pełni uzupełniona? Czy wyświetla się lokalnie wyżej w Google Maps? Jeśli tak - musimy więc zadbać o odpowiednią optymalizację wizytówki i wartościowe opinie. Osoby szukające usług lokalnie często posiłkują się opiniami z Google Maps.


Reklamy w Internecie


Wszyscy reklamobiorcy prowadzą transparentną politykę reklamową, co znaczy, że każdy z nas jest w stanie zobaczyć aktualnie wyświetlane reklamy przez dany podmiot. To pozwala nam na analizę reklam emitowanych przez naszą konkurencję m.in. w:


  • Google - po trafieniu na reklamę konkurencji należy kliknąć strzałkę po prawej stronie od URL.



Następnie kliknąć przycisk “Zobacz więcej reklam”.



Przeniesie nas to do biblioteki reklamowej Google, gdzie wyszukać będziemy mogli dowolne reklamy emitowane przez dany podmiot.



  • Facebook - po wejściu na stronę firmy należy wyszukać zakładkę “Transparentność strony”. Zazwyczaj znajduje się ona po lewej stronie, pod zakładką ze zdjęciami i filmami.



Może zdarzyć się jednak, że będzie w innym miejscu. W takim wypadku należy wejść w “Informacje” i z tego poziomu przejść do “Transparentność strony”.



Po kliknięciu “Zobacz wszystko” jesteśmy w stanie przejść do biblioteki reklam Meta i przejść do analizy.



  • LinkedIn - należy wejść na stronę firmy, przejść do sekcji “Publikacje”, po czym do podsekcji “Reklamy”.



Analizując reklamy konkurencji możemy oszacować jak sobie radzą w sieci. Czy mają ładne, przyciągające reklamy? Czy tekst reklam jest zachęcający? Czy reklamy są poprawnie stworzone? A może w ogóle nie mają reklam? To byłby najlepszy scenariusz, uniknęlibyśmy walki o wyświetlenie reklamy. Możemy również zainspirować się jakimś rozwiązaniem, które uznamy za dobre i estetyczne.


Social media


W skład analizy działań marketingowych wchodzą również organiczne działania w mediach społecznościowych. Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, a może Pinterest - w zależności od branży musimy wyszukać konta w powyższych kanałach i ocenić ich jakość. Jak często konkurencja wstawia posty? Jak duże ma zasięgi? Czy polubienia strony pokrywają się z zaangażowaniem pod postami? Czym się chwalą? Czy nawiązują dialog z klientem?


Podsumowując, znając odpowiedzi na wszystkie pytania w prosty i szybki sposób każdy z nas w stanie jest przeprowadzić analizę działań marketingowych swojej konkurencji w Internecie i tym samym zacząć wprowadzać poprawki i usprawnienia w swojej firmie. Warto pamiętać o tym, że nie mając odpowiedniej widoczności w sieci ponosimy koszty utraconych korzyści.


Comentarios


bottom of page